Cholesterol a choroby serca

Do chorób układu sercowo-naczyniowego w dużej mierze przyczynia się tryb życia, jaki prowadzimy. Część schorzeń układu krwionośnego jest oczywiście uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jednak te związane z nadmiernym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi łączą się bezpośrednio z czynnikami środowiskowymi. Co dokładnie sprzyja rozwojowi chorób serca i jak im zapobiegać?

LDL a miażdżyca

Wiele osób zetknęło się już z takim sformułowaniem, jak „zły” cholesterol, który fachowo oznaczany jest symbolem LDL (low density lipoproteins). Powód, dla którego nazywa się go „złym” jest taki, że przy zbyt wysokim stężeniu w organizmie, zaczyna odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując złogi (nazywane blaszkami miażdżycowymi) i zapychanie tętnic. W konsekwencji rozwija się miażdżyca, która może wywołać groźne powikłania w postaci zawału serca lub udaru mózgu.

Choroby te nie muszą nas jednak wcale dotknąć, jeśli będziemy kontrolować poziom cholesterolu LDL we krwi i wdrażać w życie odpowiednie działania profilaktyczne takie, jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Dieta i ruch kontra nadwaga

Dieta antycholesterolowa jest bogata w tłuszcze nienasycone pochodzenia roślinnego. W polskiej kuchni stosuje się niestety zbyt wiele tłuszczy zwierzęcych, z których najpopularniejszymi są masło i smalec. Dbając o swoje zdrowie, trzeba koniecznie zmienić stare, szkodliwe przyzwyczajenia na te, które sprzyjają obniżaniu „złego” cholesterolu we krwi. Warto tutaj wykorzystać niezwykle cenne właściwości oliwy z oliwek, którą można z powodzeniem zastąpić wiele nasyconych tłuszczy w naszym menu.

Kolejna rzecz, która chroni nas przed konsekwencjami „złego” cholesterolu, to ruch. Zdecydowanie poprawia on krążenie i ukrwienie całego organizmu, przez co minimalizuje się ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej czy innych chorób serca. Odpowiednia dawka ruchu każdego dnia, połączona ze zdrową dietą, pozwoli zdecydowanie przez długi czas cieszyć się zdrowiem.

Trzecia zasada profilaktyki chorób serca polega na utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Nadwaga jest bowiem jednym z problemów, mocno skorelowanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL. Przyspiesza ona tworzenie się blaszek miażdżycowych we krwi, ale jest też przyczyną wielu innych chorób.

Inne czynniki

Do czynników, które przyczyniają się jeszcze do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, jest palenie papierosów, które obniża poziom dobrego cholesterolu HDL i tym samym powoduje szybkie osadzanie się LDL na ścianach naczyń krwionośnych. Dodatkowo krew palaczy jest niedotleniona, co zwiększa znacznie ryzyko chorób serca.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że ogólny poziom cholesterolu w organizmie jest często też warunkowany istnieniem innych chorób. Przykładowo, przy nadczynności tarczycy, w organizmie następuje ogólny spadek jego stężenia, a przy niedoczynności tarczycy wzrost.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *