Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi

Cholesterol najczęściej atakuje podstępnie i w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Sprawdź jednak, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Możesz przez wiele lat czuć się dobrze, mając podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Nie oznacza to jednak, że nie musisz regularnie poddawać się badaniom – wysoki cholesterol jest, poza wysokim ciśnieniem krwi, jedną z głównych przyczyn powstawania chorób serca, na które umiera prawie połowa Polaków.

Czujesz się dobrze? To nie oznacza, że nie jesteś zagrożony!

 Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś zdrowy i nie odczuwasz żadnych konkretnych dolegliwości, powinieneś regularnie badać poziom cholesterolu, zwłaszcza jeśli:

  • wśród twoich krewnych zdarzały się problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu;
  • palisz papierosy;
  • prowadzisz siedzący tryb życia;
  • niezdrowo się odżywiasz, nie dbasz o swoją dietę;
  • masz nadwagę;
  • jesteś w podeszłym wieku.

Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu

Regularne badania są tak ważne, gdyż wysoki cholesterol zaczyna wywoływać objawy dopiero w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, a w dodatku są one trudne do zauważenia. Jednym z najczęstszych symptomów są bóle w klatce piersiowej lub w okolicach serca spowodowane zmniejszeniem średnicy tętnic wieńcowych. Chorzy odczuwają również czasem silny niepokój, zawroty głowy i zmęczenie i mają wrażenie, że ich codziennie funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze. Niekiedy wokół oczu lub na skórze chorego można dostrzec żółte plamki, które wywołują złogi cholesterolu. Pojawiają się one najczęściej u osób genetycznie zagrożonych wysokim poziomem cholesterolu.

Poważną konsekwencją nadmiaru cholesterolu we krwi jest arterioskleroza, czyli zwężenie tętnic dostarczających krew do serca. Jej objawami jest ból w klatce piersiowej i ból nóg wynikający ze zwężenia tętnic dostarczających do nich krew.

Jak sprawdzić, czy mam problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu?

Niestety, jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań lekarskich. Osoby powyżej 20. roku życia powinny sprawdzać poziom cholesterolu całkowitego we krwi co najmniej raz na 5 lat. Jeśli badanie wykaże podwyższony jego poziom, albo lekarz z innych względów uzna, że zachodzi ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej, badania należy wykonywać częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *