Podwyższony cholesterol w ciąży. Czym grozi?

Czy powinnam się martwić, jeśli mój poziom cholesterolu znacznie wzrósł w trakcie ciąży? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje jego nadmiaru dla zdrowia Twojego oraz dziecka.

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi?

Stan zdrowia kobiety, która podejmuje decyzję o zajściu w ciążę, powinien być jak najbliższy ideału. Jeśli jednak od lat zmagamy się z podwyższonym poziomem cholesterolu, który wynika np. z czynników genetycznych, i podjęłyśmy różne próby jego obniżenia, nieprzynoszące znaczących rezultatów, możemy zdecydować się na dziecko. Musimy jednak pamiętać, by w tym czasie nie stosować żadnych leków obniżających poziom cholesterolu. Jednym z głównych przeciwwskazań do ich zażywania jest właśnie ciąża. Zmodyfikujmy jedynie naszą dietę, ograniczając tłuszcze pochodzenia zwierzęcego na rzecz warzyw i owoców. Można wspomóc się suplementami zawierającymi kwasy omega 3, ale wcześniej najlepiej skonsultować taką decyzję z lekarzem prowadzącym ciążę.

Podwyższony cholesterol w ciąży: czy powinnam się martwić?

Gdy spodziewające się dziecka kobiety odbierają wyniki badań poziomu cholesterolu, często wpadają w panikę. Jego zawartość we krwi znacząco wzrasta nawet u pań, które nigdy nie miały tego typu problemów. W większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju. Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów, a do tego właśnie potrzebują go łożysko i płód. W ostatnim trymestrze ciąży jego poziom może wzrosnąć nawet o 35 proc. niezależnie od rodzaju pożywienia kobiety.

Jeśli jednak poziom cholesterolu u przeszłej matki znacząco przekracza normy już od początku ciąży, może być niebezpieczny. Jak wykazały badania przeprowadzone przez National Human Genome Research Institute, u kobiet z nadmiarem cholesterolu występuje zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Miał on miejsce u 12 proc. kobiet, których poziom cholesterolu przekraczał 261 mg/dl.

Nisko cholesterol także może być groźny!

Według wyżej wspomnianych badań, kobiety z najniższym poziomem cholesterolu – poniżej 159 mg/dl – rodziły przedwcześnie w aż 21 proc. przypadków. U wcześniaków tych matek zaobserwowano mniejsze główki niż u pozostałych noworodków, co być może ma związek z faktem, iż cholesterol odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *